
Ухапване от кърлеж
Ухапване от кърлеж- опасно ли е? Ухапване от кърлеж -често е безвредно и не причинява никакви симптоми. Въпреки това, кърлежите могат да причинят алергични реакции,
Всички препарати, които „ДЕЗИНСЕКТ“ ООД използва против вредители са одобрени от Министерство на Здравеопазването на Република България и са съобразени с изискванията на Европейския съюз.
„ДЕЗИНСЕКТ“ ООД подхожда към клиентите си с професионално отношение.
ОБАДЕТЕ СЕ СЕГА!
Кърлеж- обикновено смятан за насекомо, всъщност е паякообразно като скорпиони, паяци и акари. Всички паякообразни имат четири чифта крака като възрастни и нямат антени. Кърлежи- те са сред най-ефективните преносители на болести, защото се прикрепят здраво, когато смучат кръв, хранят се бавно и могат да останат незабелязани за значително време по време на хранене. На кърлежите са необходими няколко дни, за да завършат храненето.
Кърлежи- имат четири етапа на развитие: яйце, шесткрака ларва, осемкрака нимфа и възрастен. След като яйцето се излюпи, малката ларва (понякога наричана „семенен кърлеж“) се храни с подходящ гостоприемник. След това ларвата се развива (линира) в по-голямата нимфа. Нимфата се храни с гостоприемник и след това се превръща в още по-голям възрастен. И мъжките, и женските кърлежи намират и се хранят с гостоприемник, след което женските снасят яйца известно време след хранене.
Кърлежи- те чакат животните гостоприемници от върховете на тревите и храстите (не от дърветата). Когато се изчеткат от движещо се животно или човек, те бързо напускат растителността и се изкачват върху гостоприемника. Кърлежи- те могат само да пълзят; не могат да летят или да скачат. Кърлежите, открити по скалпа, обикновено са пълзяли там от долните части на тялото. Някои видове кърлежи ще пълзят на няколко метра към гостоприемника. Кърлежи- могат да бъдат активни през зимните дни, когато земните температури са около 7 градуса.
Има две основни групи кърлежи, понякога наричани “твърди” кърлежи и “меки” кърлежи. Твърдите кърлежи, като обикновения кучешки кърлеж, имат твърд щит точно зад устния апарат (понякога неправилно наричан „глава“); ненахранените твърди кърлежи са оформени като плоско семе. Меките кърлежи нямат твърдия щит и са оформени като голяма стафида. Меките кърлежи предпочитат да се хранят с птици или прилепи и рядко се срещат, освен ако тези животни не гнездят или нощуват в заета сграда.
Ухапване от кърлеж- какво да правим, за да избегнем ухапване от кърлеж?
Ухапване от кърлеж- за да не се заразите с някоя болест, пренасяна от кърлежи е добре да избягвате ухапване от кърлеж. Това включва избягване на зони, заразени с кърлежи. Въпреки това, ако живеете или посещавате гористи райони или райони с висока трева и плевели, следвайте тези предпазни мерки, за да предотвратите ухапване от кърлежи и да намалите риска от заболяване:
Повече за ухапване от кърлеж може да прочетете тук.
Кърлежи в къщи
Уверете се, че имотът около дома ви е непривлекателен за кърлежи. Тъй като кърлежите са чувствителни към сухи условия и не виреят в къса растителност, те рядко са проблем в добре поддържаните тревни площи. Поддържайте тревата си косена. Почистете предмети, които привличат гризачи, които могат да пренасят кърлежи, като разлято птиче семе и скривалища като стари купчини дърва. Ако в растителността по ръба на имота има кърлежи, върху малки площи с високи плевели, които не могат да се косят, могат да се прилагат инсектициди, етикетирани за борба с кърлежите. Често едно или две приложения на сезон са достатъчни за борба с кърлежите в тези зони.
Свободно скитащите кучета и котки са много по-склонни да срещнат кърлежи, отколкото тези, които са затворени в дома или двора. Ако се открият кърлежи по домашни любимци, свържете се с вашия ветеринарен лекар за информация относно подходящо лечение с кърлежи. Отстранете случайните кърлежи, които се намират на закрито, като почистите с прахосмукачка, запечатайте вакуумната торбичка и я поставете в кошчето.
Лаймската болест е най-често срещаното заболяване, пренасяно от кърлежи в световен мащаб. Докато лаймската болест може да се лекува, ако е хваната рано, тя може да има доживотни последици, ако не се лекува навреме.
Симптоми
Симптомите на лаймска болест се проявяват от три до 30 дни след ухапване на човек от кърлеж. Тези кърлежи, които са с размерите на сусамово семе, могат да бъдат много трудни за забелязване. Ранните симптоми на лаймска болест включват:
Ако не се лекуват, симптомите на лаймската болест могат да прогресират до:
Диагноза
Ако имате обрив ще бъде лесно да свържете симптомите си с лаймска болест. Въпреки това, около една четвърт от хората не получават този обрив и много от тях не забелязват, че са били ухапани от кърлеж.
Това може да затрудни диагностицирането на лаймската болест, особено след като бактериите, които причиняват заболяването, са трудни за откриване при лабораторни тестове. В повечето случаи поставянето на диагноза се свежда до разговор с Вашия лекар.
Лечение
Лаймската болест се причинява от бактерии, пренасяни от заразения кърлеж. Поради това може да се лекува с антибиотици. Лечението на лаймската болест ще зависи от това колко дълго сте имали симптоми:
Ако се хване рано, курсът на перорални антибиотици ще бъде достатъчен.
В някои случаи вашият лекар е възможно и да предложи използването на нестероидни противовъзпалителни средства за контролиране на болката.
Анаплазмозата се предава от същите кърлежи, които пренасят лаймска болест. Въпреки това, анаплазмозата се причинява от различна бактерия от тази, която причинява лаймска болест, така че хората с анаплазмоза имат различни симптоми.
Симптоми
Симптомите на анаплазмоза започват да се появяват пет до 14 дни след ухапване от кърлеж. Симптомите включват
Ако не се лекува, анаплазмозата може да доведе до нисък брой тромбоцити, увреждане на черния дроб и анемия.
Диагноза
Вашият лекар ще назначи определени кръвни изследвания, за да търси доказателства за анаплазмоза или други заболявания, които причиняват подобни симптоми.
Лечение
Анаплазмозата се лекува с антибиотик доксициклин. Обикновено лечението продължава около седмица или до три дни след отшумяване на симптомите.
Свързани условия
Ерлихиозата е заболяване, пренасяно от кърлежи, тясно свързано с анаплазмозата. Заедно тези заболявания се диагностицират при около най-малко 6000 души годишно. Ерлихиозата може да бъде диагностицирана с помощта на кръвна проба.
Бабезиозата е заболяване, пренасяно от кърлежи, което е подобно на маларията, тъй като се причинява от паразит, който засяга червените кръвни клетки.
Симптоми
Симптомите на бабезиоза могат да се появят в рамките на една седмица след ухапване от кърлеж, но може да отнеме и до девет седмици или повече, за да започнат. Често първите симптоми на бабезиоза включват висока температура и втрисане.
Други симптоми включват:
Диагноза
Времето, което минава между инфекцията с бабезиоза и появата на симптоми, може да затрудни диагностицирането.
Симптомите на бабезиозата също могат да бъдат подобни на лаймската болест, а 6% до 23% от хората с бабезиоза също имат лаймска болест, което прави диагнозата още по-сложна. Паразитът, който причинява бабезиоза, може да бъде открит в кръвни проби за окончателна диагноза.
Лечение
В случаите без симптоми, бабезиозата може да премине от само себе си, но в други случаи със симптоми е необходимо лечение. Пациентите с бабезиоза се лекуват с комбинация от антипаразитни и антибиотични лекарства.
Туларемия
Туларемията е много рядко заболяване, пренасяно от кърлежи. Може да се появи във всяка държава, но се диагностицира при по-малко от 300 души всяка година.1
Хората с туларемия могат да изпитат редица симптоми, които не се наблюдават при други заболявания, пренасяни от кърлежи, включително възпалено гърло и рана или порязване на мястото на ухапване.
Симптоми
Симптомите на туларемия най-често се появяват три до пет дни след ухапване от кърлеж, но могат да се появят до три седмици след това. Те могат да включват:
Диагноза
Туларемията може да бъде диагностицирана с помощта на лабораторни тестове, които търсят антитела, направени в отговор на бактериите, които причиняват туларемия.
Лечение
Хората с туларемия се лекуват с антибиотици най-малко 10 дни.
Ухапване от кърлеж- опасно ли е? Ухапване от кърлеж -често е безвредно и не причинява никакви симптоми. Въпреки това, кърлежите могат да причинят алергични реакции,
Кърлежи Вече е пролет, което означава повече слънчеви лъчи и повече време, прекарано навън в игри и опознаване на природата. За съжаление, това може да
Дейностите по първата обработка на публичните площи в Плевен срещу кърлежи и ларви на комари приключиха днес. Тази сутрин екипите на фирма „ДЕЗИНСЕКТ“ ООД, която
Toва информират от пресцентъра на местната управа Обработката на публичните площи в Плевен срещу кърлежи започна. Дейностите се извършват от фирма „ДЕЗИНСЕКТ“ ООД, която е
В четвъртък, 14 май, между 8.30 и 13 часа ще се проведе наземно третиране срещу кърлежи на част от територията на парк „Кайлъка“, съобщават от
От днес, 29 юни 2020 г., ще се извършва обработка на тревните площи против кърлежи и бълхи в централните градски части на Червен бряг. Ще